Itinerary
WEDNESDAY JULY 1
3:00 PM Registration at Dorms (Village 3)
5:00 PM - 6:30 PM Dinner at Dorms
7:00 PM Welcome Show Case: Melissa Delima and Alex Cena

    FACADE (Filipino Americans Creating A Dynamic Environment)

    Meet the Speakers, Sige Symposium Team, and our Vendors

THURSDAY JULY 2
7:30 AM Breakfast at Dorms
9:00 AM - 10:15 AM
Plenary Session 1

Ang Bayan Ko: Retracing Our Roots

    Jim Zobel

    Jeffrey Acosta

    Sandiwa

10:30 AM - 11:45 AM



Plenary Session 2

Filipina/o American History: Teaching the World

    Ray Obispo

    Veronica Salcedo

    Joanie Cordova

Filipino American History Month

    Jian Zapata

12:00 PM - 12:55 PM Lunch
1:00 PM - 2:15 PM














Concurrent Workshop I

Halo-Halo (Mix-Mix): Interracial Relationships

(Moderator: Joanie Cordova)

    Dorothy Cordova

    Sylvia Strickland

    Michael Butler

    Marco Mercado

    Darva Gruber

Check All That Apply

    (Moderator: Mary Anne Matel)

    CJ Riculan

    Donita Del Rosario

    Lee Garduque

    DJ Imperial

    Ian Fajardo

    Mark Caasi

    Alex Cena

    Melissa Delima

2:30 PM - 3:45 PM










Concurrent Workshop II

Media Through Brown Perspectives

(Moderator: Marco Mercado)

    Tim Saguinsin

    Oscar Penaranda

    Hannah Serrano

    Eduardo Dantangel

Old School vs. New School: Bridging the Generational Gap
(Moderators: Ben Menor and Edwina Bergano)

    Emer Lunasin

    Eleonor Castillo

    Nony Abrajano

    Erman Baradi

    DJ Imperial

    Melissa Delima

    Mary Anne Matel

    George Daria

    Nita Cacanindin

3:50 PM - 5:00 PM Plenary 3

What is Filipino American History?

    Fred and Dorothy Cordova

    Allan Bergano

5:00 PM Dinner at Dorms
6:00 PM Doors Open
7:00PM - 10:00PM


Evening Showcase: Jonathan Elicerio

    Pampango Youth Club Rondalla Group

    AMP 43

    The Broskis

    The Salvadors representing IMB

    Angelo Pizarro

    Stephanie Reese

Friday July 3
7:30 AM

9:00 AM - 10:15 AM









1:00 PM - 2:15 PM

Breakfast at Dorms

Concurrent Workshop III

Old School vs. New School: Bridging the Generational Gap
(Moderators: Ben Menor and Edwina Bergano)

    Philip Cabacoy

    Babes Claudio

    Diego Rubio

    Venus Tomaneng

    Donita Del Rosario

Lee Garduque

Alex Cena


Check All That Apply

    (Moderator: Mary Anne Matel)

    Ian Fajardo

    Mark Caasi

    Alex Cena

    Melissa Delima

    CJ Riculan

    DJ Imperial

10:30 AM - 11:45 AM Plenary Session 4

100th Anniversary of Alaska-Yukon-Pacific Exposition and the Igorot Village

    Fred and Dorothy Cordova

12:00 PM - 1:00 PM Lunch
1:00 PM - 2:15 PM









Concurrent Workshop IV

Halo-Halo (Mix-Mix): Interracial Relationships

(Moderator: Joanie Cordova)

    Catalina Salvador

    Annaliz Salvador

    Jeffrey Acosta

    Alex Cena

    Celeste Acosta

Media Through Brown Perspectives

(Moderator: Tracie Liguid)

    Stephanie Reese

    Jon Pineda

    Marie Colonel

    Nestor Lunasin

2:15 PM - 3:30 PM Plenary Session 5

State of Filipino America

    Stephanie Reese

    Ron Buenaventura

    Joey Tabaco

    Gem Daus

    Ben Menor

    Joanie Cordova

    Fred and Dorothy Cordova

    Allan and Edwina Bergano

3:45 PM - 5:00 PM 5, 6, 7, 8 DANCE!

Registration for this workshop is separate from registration for the conference.

Please refer to the workshop description and registration fees table for further details.

5:00 PM Dinner at Dorms
6:30 PM Doors Open
7:00 PM





Evening Showcase: Marco Mercado, Louise Lockett

    Pampango Youth Club (Tinikling)

    Lil Desi

    Little PYC Youth

    Strictly 4 Play

    Jessica Millete

    Dark Mark

    Crewcial

    YFAMD

    Boogie Bots